04 II 2016

Podpisanie rozporządzenia w sprawie KBWLLP

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
 – Jestem głęboko przekonany, że ta decyzja i praca, jaką podkomisja będzie realizowała, oraz stanowisko ostateczne Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pozwolą nam dowiedzieć się, co się zdarzyło, ale także kto za to jest odpowiedzialny – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości podpisania rozporządzenia umożliwiającego wznowienie badania katastrofy smoleńskiej.
zdjęcie - Podpisanie rozporządzenia w sprawie KBWLLP
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

W czwartek, 4 lutego br., szef MON Antoni Macierewicz podpisał Rozporządzenie w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Podczas ceremonii minister powiedział o katastrofie smoleńskiej: – Nazwano ją największą tragedią po drugiej wojnie światowej w dziejach niepodległego Państwa Polskiego. Trzeba też powiedzieć, że była to największa tragedia lotnicza w ogóle, w dziejach lotnictwa światowego. Zginęli wówczas w jednej chwili przedstawiciele całej elity państwowej i narodowej Rzeczpospolitej Polskiej. Zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, profesor doktor Lech Kaczyński z małżonką, zginął ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wszyscy szefowie Rodzajów Sił Zbrojnych, zginęli ministrowie i dostojnicy odpowiedzialni na bezpieczeństwo państwa polskiego – mówił minister.

Dzisiaj, po blisko 6 latach, wiemy już bardzo dużo o rzeczywistym przebiegu wydarzeń. Wiemy o tym, że zaniechano nawet powołania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego tak, jak to nakazuje prawo, czyli natychmiast po uzyskaniu informacji o przebiegu wydarzeń. Pięć dni zwlekano z powołaniem tej komisji po to, by ostatecznie powołać ją nie w oparciu i nie zgodnie z przepisami prawa polskiego, lecz pod obce dyktando, przyjmując narzucone warunki, a później nawet tych warunków nie dotrzymano – podkreślił szef MON.

Dzisiaj znamy skalę tych zaniechań, ale trzeba powiedzieć, że już w trakcie prac komisji pana ministra Millera wskazywano na liczne nieprawidłowości, błędy, a także fakty, które przesądzały o tym, iż wyniki opublikowane nie są zgodne z obiektywnym przebiegiem wydarzeń – mówił minister Antoni Macierewicz.

W spotkaniu uczestniczyli bliscy osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, w tym m.in. Ewa Błasik (wdowa po generale Andrzeju Błasiku), Andrzej Melak (brat Stefana Melaka), Ewa Kochanowska (wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim) oraz przedstawiciele nowo powołanej podkomisji.

Uroczystość zaczęła się od spotu pod tytułem "Razem służyli Polsce", przedstawiającego ofiary katastrofy smoleńskiej.

***

PREZYDIUM KOMISJI

 1. dr inż. Wacław BERCZYŃSKI, przewodniczący komisji
 2. dr Kazimierz NOWACZYK, I wiceprzewodniczący
 3. dr inż. Bogdan GAJEWSKI, II wiceprzewodniczący
 4. prof. Jan OBRĘBSKI, sekretarz
 1. prof. Wiesław BINIENDA
 2. Janusz BUJNOWSKI
 3. Wiesław CHRZANOWSKI
 4. dr Szczepan CIERNIAK
 5. inż. Marek DĄBROWSKI
 6. prof. Zdzisław GOSIEWSKI
 7. Kazimierz GRONO
 8. prof. Ewa Anna GRUSZCZYŃSKA-ZIÓŁKOWSKA
 9. Jacek KOŁOTA
 10. Beata MAJCZYNA
 11. dr Bogdan NIENAŁTOWSKI
 12. Marcin GUGULSKI
 13. prof. Piotr STEPNOWSKI
 14. dr Grzegorz SZULADZIŃSKI
 15. Janusz WIĘCKOWSKI
 16. dr Krystyna ZIENIUK
 17. prof. Andrzej ZIÓŁKOWSKI

>>> UZASADNIENIE <<<

>>> OSOBY, KTÓRE WYRAZIŁY ZGODĘ NA WSPÓŁPRACĘ W ROLI EKSPERTÓW <<<

 

 

 

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
01 VI 2017
Rusza 45. edycja manewrów Baltops
1 czerwca br. w Szczecinie zainauguruje 45. edycja największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku pk. Baltic Operations (BALTOPS). Organizatorem ćwiczenia jest ...
29 V 2017
Zakup Stoczni MW
W poniedziałek  29 maja 2017 roku o godz. 13:00 w Stoczni Marynarki Wojennej S.A.  w Gdyni odbędzie  się briefing ...
29 V 2017
Pożegnanie żołnierzy PKW Łotwa
W poniedziałek 29 maja br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystości pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.
28 V 2017
Święto weteranów
- Pragnę złożyć wszystkim weteranom misji poza granicami kraju wyrazy najwyższego szacunku i uznania, na które zapracowaliście wśród wielu niebezpieczeństw służby pełnionej ...