08 III 2017

Dzień Kobiet

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W środę w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z kobietami w dniu ich Święta.
zdjęcie - Dzień Kobiet
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

– Pozwólcie, że w imieniu własnym, was wszystkich i całej polskiej armii, złożę serdeczne życzenia pani premier Beacie Szydło, która niestety nie może być z nami ze względu na obowiązki służbowe, choć bardzo chciała. Pani premier, życzymy Pani dzisiaj w tej trudnej pracy-wielkich wyzwań – naprawdę żołnierskiego szczęścia  powiedział minister obrony narodowej na uroczystej zbiórce z okazji Dnia Kobiet.

Minister Macierewicz złożył życzenia wszystkim kobietom – A teraz te same życzenia chciałbym przekazać Wam, Panie w żołnierskich mundurach i wszystkim Paniom, które służycie w armii, pracujecie w armii, podtrzymując naszą siłę, determinację, sprawiając, że ta armia jest tak skuteczna, a czasami nawet uśmiechnięta. Życzę wam częstego uśmiechu, ale myślę, że uśmiech waszych przełożonych, uśmiech waszych kolegów żołnierzy jest także w armii bardzo, bardzo potrzebny. Mówię o uśmiechu, mówię o kobiecej obecności, ale przecież pamiętamy o tym, że poza służbą w armii, spadają na was, rozliczne obowiązki, które sprawiają, że życie jest nieporównanie trudniejsze niż mężczyzn, żołnierzy w mundurach. Za to, za wychowanie naszych dzieci, za codzienną służbę jako matki i żony, za to, że w Polsce przetrwał patriotyzm, miłość do munduru, miłość do armii i gotowość do poświęcenia dla ojczyzny. A to w dużym stopniu jest efekt waszego wychowania i waszej codziennej pracy. Naprawdę dzisiaj serdecznie dziękuję.


Jak zaznaczył szef MON  Wpisujecie się panie w wielką, polską, tradycję, której symbolem, historycznym symbolem, jest służba Emilii Plater. (...) Muszę dzisiaj w tej okoliczności wspomnieć o Ani Walentynowicz, która naprawdę była żołnierzem polskim i której służby nigdy nie zapomnimy, i jej poświęcenia. Jest symbolem dzielności polskich kobiet. Wam wszystkim raz jeszcze za wszą służbę, za wasze oddanie, serdecznie dziękuję.

Minister obrony narodowej zapewnił że  MON zrobi wszystko, żeby nowe obowiązki, które będą spadały na kobiety w mundurach, nigdy nie obciążały bardziej niż to być powinno.

Minister Macierewicz, dziękując kobietom za służbę i oddanie, powiedział, że niedawno rozmawiał z pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet major Anną Pęzioł-Wójtowicz - w związku z nowymi zobowiązaniami i odpowiedzialnością, które będą spadały na kobiety w mundurach, chcę z tego miejsca powiedzieć, żebyście w tych sprawach miały pewność, że Ministerstwo Obrony zrobi wszystko, żeby te nowe zobowiązania nigdy nie kładły się na was większym brzemieniem niż to być powinno i zawsze były dostosowane do możliwości i tego, by wasza służba była pełniona jak najlepiej, jak najskuteczniej i by mogła naprawdę służyć naszej ojczyźnie – powiedział minister na uroczystości w Warszawie-Wesołej.

Głos w trakcie uroczystości zabrała także pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz  8 marca  Międzynarodowy Dzień Kobiet  jest świętem wszystkich polskich kobiet, przypomina również o długiej historii udziału kobiet w polskiej armii  powiedziała Wójtowicz.

Kobiety współtworzyły polskie siły zbrojne, dawały przykład odwagi, poświęcenia dla ojczyzny, pokazywały, jak należy kochać naszą ojczyznę – Polskę  podkreśliła.

Przypomniała, że obecnie w polskiej armii służy prawie 5 tys. kobiet-żołnierzy oraz że kobiety zajmują stanowiska cywilne w armii  Mają dostęp do wszystkich wojskowych stanowisk, stopni, służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Kobiety pełniące służbę w polskiej armii mają w takim samym stopniu jak mężczyźni dostęp do edukacji wojskowej, szkół i szkoleń, często zostają prymuskami szkół oficerskich i kursów  zwróciła uwagę pełnomocnik MON.

Szef MON, w trakcie uroczystości wręczył także upominki zaprosznym paniom m.in. z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Warszawy-Wesołej, gdzie odbyła się uroczystość, a także z Pułku Ochrony w Warszawie, Oddziału Specjalnego i Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Batalionu Reprezentacyjnego WP i Dowództwa Garnizonu Warszawa.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
 Prezentacja Koncepcji Obronnej RP
23 V 2017
Prezentacja Koncepcji Obronnej RP
- Strategiczny Przegląd Obronny to najbardziej analityczny, najbardziej precyzyjny przegląd naszej armii, stanu zagrożenia zewnętrznego, jak i możliwości oraz niezbędnych środków jakie ...
23 V 2017
Minister Macierewicz gościem Polskiego Radia
To jest najważniejszy dokument analityczno-diagnostyczny, którego opracowywanie trwało blisko rok. To jest przegląd wszystkich możliwości obronnych Polski i stanu polskiej armii ...
23 V 2017
„Wojsko ma wytrzymać uderzenie”
Celem działań MON jest doprowadzenie do sytuacji, gdy polskie siły zbrojne będą mogły zatrzymać każdego przeciwnika. Strategiczny Przegląd Obronny służył sformułowaniu ...
22 V 2017
Oświadczenie MON
Informuję, że opublikowany 22 maja 2017 r. w tygodniku „Angora” artykuł Tomáša Forró pt. Za naszą i waszą...  jest ponownym przedrukiem ...