14 III 2017

Komunikat MON

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
14 marca br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mianował gen. bryg. Wojciecha Marchwicę na stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych.
Komunikat MON - zdjęcie
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Jego zastępcą został dotychczasowy dowódca JW GROM płk Robert Kopacki. Nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk.

Katarzyna Jakubowska
Oddział Mediów

 

Gen. bryg. Wojciech Marchwica ur. 23 czerwca 1966 roku w Rzeszowie.
Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej, w której uzyskał tytuł oficera dyplomowanego oraz ukończył podyplomowe studia operacyjno-strategiczne, a także Narodowego Uniwersytetu Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie, gdzie odbył podyplomowe studia polityki obronnej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1990 roku gen. bryg. Wojciech Marchwica pełnił służbę w 5 pułku strzelców podhalańskich na stanowisku dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii. W roku 1993 został dowódcą 21 kompanii rozpoznawczej, a w latach 1994-2001 związany był z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, w której zajmował stanowiska oficera, kierownika i szefa sekcji rozpoznawczej. Od 2002 roku dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i uczestniczył w misjach w Kosowie i Iraku na stanowiskach dowódcy batalionu. W roku 2006 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu, a w 2010 na stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po czterech latach został Szefem Dyżurnej Służby Operacyjnej - Zastępcą Szefa Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym czasie dowodził też zgrupowaniem, a następnie Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Kolejne stanowiska, na których pełnił służbę gen. bryg. Wojciech Marchwica to Szef Oddziału Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, Szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych,  Inspektor Wojsk Specjalnych. 

 ***

Płk dypl. Robert Kopacki ur. 09.02.1967 r. w Piotrkowie Trybunalskim; absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, służbę wojskową rozpoczął w 1987 roku. Od początku swojej kariery związany był z wojskami powietrznodesantowymi. W latach 1991-2007 zajmował kolejne stanowiska dowódcze w 6BDSZ – począwszy od dowódcy plutonu w kompanii szturmowej, na stanowisku szefa sekcji operacyjnej Dowództwa Brygady kończąc. W tym czasie brał również udział w misji w ramach PKW Irak na stanowisku oficera planowania sekcji operacyjnej.
Płk dypl.  Robert Kopacki  pełni służbę w JW GROM od 2008 roku, początkowo jako szef wydziału operacyjnego, a od roku 2011 jako szef sztabu. Na przełomie lat 2010/2011 pełnił także funkcję zastępcy szefa oddziału w DWS. We wrześniu 2016 roku wyznaczony na stanowisko Dowódcy Jednostki Wojskowej GROM.
Płk dypl. Robert Kopacki jest absolwentem Podyplomowych Studiów na kierunku Organizacja i Zarządzanie – Dowodzenie Wojskami w Akademii Obrony Narodowej po których został nadany mu tytuł oficera dyplomowanego oraz Studiów Podyplomowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na kierunku Bezpieczeństwo Publiczne i Zarządzanie kryzysowe.
Odznaczony Gwiazdą Iraku, Brązowym oraz Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a także Srebrnym Medalem „Za długoletnią służbę”.

***

Pułkownik Mariusz Pawluk jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Służbę wojskową pełnił w 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie (1996-1997), 3 Brygadzie Obrony Terytorialnej w Zamościu (1997 – 1999) oraz w Jednostce Wojskowej GROM (1999 – 2010), pełniąc służbę kolejno na stanowiskach w Zespole Szturmowym: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz dowódcy zespołu bojowego. Uczestnik misji w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie. We wrześniu 2016 awansowany na stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Wojskowej GROM.
Pułkownik Mariusz Pawluk jest absolwentem Politechniki Lubelskiej (studia magisterskie), Akademii Morskiej w Gdyni (studia podyplomowe na kierunku zasobów strategicznych i zarządzanie kryzysowe w organizacjach) oraz Akademii Obrony Narodowej, gdzie ukończył studia doktoranckie na Wydziale Wojsk Lądowych.
Za nienaganną służbę otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego, Medal NATO za udział w pokojowej misji stabilizacyjnej NATO – ISAF, Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Certificate of Appreciation for Operation Iraqi Freedom, Brązowy oraz Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, a także Brązowy Medal Krzyż Zasługi.

 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
29 IX 2017
Pierwsza wymiana jednostek ABCT w ...
ŻAGAŃ — W dn. 29 września (piątek) w trakcie oficjalnej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10:00, odbędzie się wymiana jednostek ...
24 IX 2017
Oświadczenie MON
Informujemy, że płk rez. Czesław Juźwik został zatrudniony w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przez byłego szefa BBN Stanisława Kozieja we wrześniu 2010 ...
24 IX 2017
Jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą ...
W najbliższy weekend w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczyste przysięgi na sztandar.
24 IX 2017
Przysięgi żołnierzy WOT
– Dziękuję, że służbę bezpieczeństwu Ojczyzny uważacie za swój osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt. Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej udowodniliście, że ...