05 I 2017

Nowa misja polskiego okrętu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" opuścił Port Wojenny w Świnoujściu i ruszył na Morze Śródziemne, gdzie rozpocznie półroczną misję. W imieniu ministra obrony narodowej załogę pożegnał podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.
zdjęcie - Nowa misja polskiego okrętu
arch. MW

Podczas ceremonii, dowódcy oraz załodze ORP, przekazano podarowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę banderę wojenną.

Obecny podczas uroczystości podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski powiedział do zebranych, że zadanie, które stoi przed okrętem oraz załogą jest ważne i odpowiedzialne.  Z jeden strony to ochrona szlaków komunikacyjnych na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym, ale również zgranie z natowskimi jednostkamipodkreślał w przemówieniu wiceminister. 

 Polska jednostka stojąca na czele sił NATO podczas operacji, a nie tylko ćwiczeń wojskowych, to powód do dumy i satysfakcji z was marynarzy, ale też wszystkich Polaków. Siły morskie odgrywają niezwykle istotną role w Sojuszu Północnoatlantyckim, realizują szereg zadań, od których zależy bezpieczeństwo obywateli państw członkowskich, nie tylko w przypadku ewentualnego konfliktu, lecz także w czasie pokoju  napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

 Za niespełna dwa tygodnie okręt obejmie dowodzenie stałym zespołem obrony przeciwminowej. Od tego momentu Morze Śródziemne, Czarne, Egejskie oraz wszystkie morza w tej części świata staną się dla członków polskiego kontyngentu zwykłym rejonem działania. (… ) Rejonem ciekawym, ale z drugiej strony trudnym. Od wieków Morze Śródziemne i ten region jest istotny dla naszej kultury, naszego kontynentu zarówno ze względów strategicznych, politycznych, jak i ekonomicznych  mówił podczas uroczystości dowódca kontyngentu kmdr por. Aleksander Urbanowicz.

W uroczystości, która odbyła się w Świnoujściu, udział wzięły rodziny marynarzy. Obecny był też m.in. zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała oraz poseł Michał Jach przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony. 

***

Postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) prezydent Andrzej Duda podpisał na wniosek rządu pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań na Morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim od 1 stycznia do 6 lipca 2017 r. Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy.

W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP "Czernicki", będzie złożony głównie z Polaków.

Dotychczas NATO dwa razy, w 2010 r. i 2013 r., powierzało oficerom polskiej Marynarki Wojennej dowodzenie stałym zespołem przeciwminowym SNMCMG1, który operuje na Morzach Bałtyckim i Północnym oraz na Atlantyku. Dowodzenie zespołem, który działa na Morzach Śródziemnym i Czarnym, Polak obejmie po raz pierwszy.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów - dwa złożone z fregat i dwa przeciwminowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, SNMCMG2, to ostatni z zespołów NATO, w którym polskie okręty nie realizowały jeszcze żadnych zadań.

oprac. na postawie PAP

 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
Piknik z NATO-zapowiedź
28 III 2017
Piknik z NATO
We wtorek, 28 marca, o godz.12.00 w Piotrkowie Trybunalskim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotka się z żołnierzami z ...
Minister Antoni Macierewicz
24 III 2017
Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
W piątek i w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości organizowane w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej ...
24 III 2017
"Ojczyzna obrońcy swemu..." - wystawa ...
W piątek 24 marca br. o godz. 17:00 w namiocie promocyjnym na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Wojska Polskiego podsekretarz stanu w ...
24 III 2017
Naszaarmia.pl - zwiastun odc. 257
W najnowszym odcinku programu Naszaarmia.pl m.in. o służbie żołnierzy z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów oraz zadaniach Żandarmerii Wojskowej.