01 IX 2017

Promocja oficerska

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
- Jesteście kadrą Wojska Polskiego, które staje wobec nowych zagrożeń, zagrożeń, które pamiętamy z przeszłości, ale dzisiaj przybierają nowy kształt. I to Wy będziecie odpowiedzialni za to, że nigdy Polsce nie zagrozi żadne niebezpieczeństwo, to Wy bierzecie na siebie tę odpowiedzialność – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej promocji na stopień podporucznika marynarki absolwentów Akademii Marynarki Wojennej.
Promocja oficerska  - zdjęcie
Fot. por. Robert Suchy/CO MON

W piątek aktu promocji na stopień podporucznika marynarki 22 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej dokonał szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzymał tegoroczny prymus bosman podchorąży Dawid Richert.

 

- W rocie przysięgi, którą słyszeliśmy powtarzano przed chwila te wzruszające i niesłychanie mocne słowa „nigdy Cię nie zawiodę Ojczyzno. Dobro Rzeczpospolitej będzie moim najwyższym prawem”. Te słowa w Waszych ustach wypowiedziane dzisiaj 1 września, w rocznice agresji niemieckiej na Polskę, w rocznicę wybuchu najstraszliwszej w historii wojen, II Wojny Światowej, która zmiotła w Polsce 6 milionów istnień ludzkich, która obróciła w perzynę polskie miasta i wsie, która miała zniszczyć naród polski. Te słowa brzmią szczególnie silnie, szczególnie poruszająco i szczególnie zobowiązująco. Jesteście świadomi, właśnie dlatego, że to jest dzień 1 września, jakie wyzwania mogą stać przed Wami. Jesteście świadomi jakie trudy i obowiązki bierzecie na siebie – mówił podczas wystąpienia szef MON.

Minister Antoni Macierewicz powiedział, że - Marynarka będzie musiała przybrać nowy kształt, (...) w większym stopniu dysponować środkami zdolnymi powstrzymać każdego przeciwnika. Zaznaczył, że będzie też musiała wrócić do swoich korzeni, - będzie musiała wrócić nad Bałtyk i stąd dowodzić swoimi okrętami. To jeden z istotnych wymogów skuteczności działania - ocenił szef MON.

Podczas uroczystości szef BBN Paweł Soloch odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w liście do nowo promowanych wyraził przekonanie, że sprostają stawianym przed nimi zadaniom i że w przyszłości Marynarka Wojenna RP będzie mogła pochwalić się profesjonalną, gotową do odważnych decyzji kadrą. Andrzej Duda zaapelował do oficerów Marynarki Wojennej, by - pamiętali, że każda z funkcji, którą obejmą w normalnej służbie wiąże się z dużym prestiżem i jeszcze większą odpowiedzialnością za prawidłowe wykonywanie zadań i za powierzonych im podwładnych.

***

W gronie przyszłych podporuczników marynarki 17 (2 kobiety) studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a 5 na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym. Prymusem został bosm. pchor. Dawid Richert, drugą lokatę zajął bosm. pchor. Robert Anchimowicz, a trzecią bosm. pchor. Andrzej Angel.


  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
Minister Antoni Macierewicz w USA
22 IX 2017
Wizyta ministra A.Macierewicza w USA
W czwartek szef MON wziął udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA), podczas ...
22 IX 2017
Naszaarmia.pl odc.283 - o 78. ...
W najbliższym odcinku: o 78 rocznicy agresji sowieckej na Polskę; Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego okazał się wyjątkową lekcją dla młodzieży. Na ...
22 IX 2017
Wiceminister na ćwiczeniu DRAGON-17
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił w Drawsku wiceminister ...
Rozmowy w Pentagonie
21 IX 2017
Rozmowy w Pentagonie
W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.