13 III 2017

Proobronni powalczą o Paszport

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Rozpoczęły się pierwsze szkolenia w ramach programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. Poprzedził je proces kwalifikacji, przeprowadzony przez Biuro do Spraw Proobronnych.
Proobronni powalczą o Paszport - zdjęcie

Kwalifikacja obejmowała m.in. ogłoszenie zasad udziału w programie, zebranie formularzy zgłoszeń, sprawdzenie podstaw formalno-prawnych funkcjonowania organizacji, analizę ich dotychczasowej działalności i współpracy z resortem obrony narodowej oraz zebranie danych o składzie komponentów wydzielonych przez organizacje proobronne.

W efekcie do udziału w programie zakwalifikowano ponad 650 uczestników z 22 organizacji proobronnych wchodzących w skład 26 komponentów. Zgłoszone komponenty odpowiadają strukturom wojskowym na poziomie plutonu (od szczebla wzmocnionej drużyny do wzmocnionego plutonu). Skład pojedynczego komponentu liczy od 14 do 42 osób.

Komponenty zakwalifikowane do programu zgłosiły następujące organizacje: Związek Strzelecki z siedzibą w Radomiu, Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, JS 4051 Włocławek, JS 1003 Warszawa, Liga Obrony Kraju (dwa komponenty - z Płocka i Chrzanowa), SJS 3006 Nowa Sól, Związek Strzelecki "Strzelec" (dwa komponenty - ze Skarżyska-Kamiennej i Kazimierzy Wielkiej), JS1007 Ełk, Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, Fideles et Instructi Armis - FIA (dwa komponenty - z Warszawy i Zamościa), Stowarzyszenie Pro Patria, Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie, Grupa Obrony Nadwiślańskiej, JS 1006 Płońsk, JS 4018 Gdańsk, Legia Akademicka, Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej (dwa komponenty - z Pruszkowa i Gliwic), SJS 4008 Łódź, Gwardia Narodowa, JS 1001 Bełchatów oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wołyński.

Dobór komponentów do udziału w programie, a w szczególności ich aktywność szkoleniowa jest przywiązana do terytorialnego rozkładu rejonów ich działania. Ma to służyć szybkiej identyfikacji partnerów do współpracy z wojskiem, a także źródeł potencjalnych kandydatów do służby wojskowej. Ponadto uczestnicy programu otrzymali zalecenie, aby w ramach jego realizacji dążyć do praktycznego powiązania nabytej wiedzy i umiejętności wojskowych z  rejonem i środowiskiem  funkcjonowania, wzmacniając potencjał proobronny swojej „Małej Ojczyzny”. Rozkład terytorialny komponentów uczestniczących w programie „Paszport” przedstawiono w załączonej grafice.

Pierwsze szkolenia komponentów już się odbyły. W inauguracji programu, 28 stycznia 2017 roku, uczestnicy "Paszportu" pod okiem instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego WP szkolili zagadnienia z zakresu musztry i ceremoniału wojskowego. Z kolei 25 lutego br. na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu łączności na szczeblach taktycznych. Następne szkolenie z zakresu rozpoznania i terenoznawstwa odbędzie się 18 marca br. na obiektach szkoleniowych 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku.

Przypomnijmy, że celem programu „Paszport” jest przeprowadzenie przy wsparciu Sił Zbrojnych RP szkolenia komponentów organizacji proobronnych według jednolitego minimum programowego, którego realizacja zapewni ujednolicenie poziomu i procesu wyszkolenia, zgodność wyszkolenia ze standardami (programami szkolenia) obowiązującymi w SZ RP oraz przygotowanie organizacji proobronnych do współdziałania z jednostkami wojskowymi SZ RP.

Efektem realizacji programu będzie otrzymanie przez komponenty organizacji proobronnych przedmiotowego „Paszportu”, który stanowić będzie zaświadczenie, że komponent uczestniczący w programie pozytywnie zdał sprawdzian z zakresu przedmiotów  i zagadnień szkoleniowych ujętych w „Minimum programowym dla organizacji proobronnych".  Realizacja programu wspomoże również proces przygotowywania wartościowych kandydatów do różnych rodzajów służby wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem służby w tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej. Ponadto w przypadku zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP certyfikowane komponenty organizacji proobronnych będą mogły być włączane do wybranych zadań kryzysowych oraz ćwiczeń wojskowych – bez długotrwałego cyklu przygotowawczego. Przykładem może być udział organizacji proobronnych w ćwiczeniu Anakonda 2016 oraz planowany udział w ćwiczeniu Dragon 2017.

Jednocześnie Biuro planuje, w przypadku osiągnięcia zadowalających rezultatów, kontynuować program w kolejnych latach, poszerzając bazę sprawdzonych organizacji proobronnych zdolnych do współdziałania z SZ RP. Będzie to szansa dla tych, którzy nie przystąpili do pierwszej edycji programu. Prowadzącym program zależy na jak najszerszym udziale organizacji w tym projekcie. Paszport traktowany jest jako jeden z fundamentów oczekiwanej przez resort obrony narodowej konsolidacji ruchu proobronnego, która opierać się będzie m.in. na jednolitej podstawie procesu szkolenia.

Szczegółowa informacja o programie „Paszport” dostępna jest na stronie internetowej Biura do Spraw Proobronnych, w specjalnie adresowanej do zainteresowanych zakładce.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
29 IX 2017
Pierwsza wymiana jednostek ABCT w ...
ŻAGAŃ — W dn. 29 września (piątek) w trakcie oficjalnej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10:00, odbędzie się wymiana jednostek ...
24 IX 2017
Oświadczenie MON
Informujemy, że płk rez. Czesław Juźwik został zatrudniony w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przez byłego szefa BBN Stanisława Kozieja we wrześniu 2010 ...
24 IX 2017
Jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą ...
W najbliższy weekend w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczyste przysięgi na sztandar.
24 IX 2017
Przysięgi żołnierzy WOT
– Dziękuję, że służbę bezpieczeństwu Ojczyzny uważacie za swój osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt. Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej udowodniliście, że ...