18 I 2017

#RokNowychZadań

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
– "Bezpieczeństwo" będziemy w tym roku w polskim rządzie odmieniać (...) przez różne przypadki. Rząd PiS stawia sobie jako priorytet bezpieczeństwo Polaków. Rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo – to są te dwa cele, które postawiliśmy jako zadania najważniejsze na rok 2017 – podkreśliła w środę premier  Beata Szydło.
zdjęcie - #RokNowychZadań
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

W środę prezes Rady Ministrów Beata Szydło spotkała się w ramach przeglądu resortów z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.

Premier podziękowała też obu ministrom za przygotowanie ważnych, ubiegłorocznych wydarzeń, które odbywały się w Polsce: Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO.

– Chcę podkreślić i powiedzieć, że bardzo dużo zostało podjętych inicjatyw i zrealizowanych zadań w 2016, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa Polaków i naszej ojczyzny. Chcę podziękować panom ministrom za te działania, które były przeprowadzone w roku ubiegłym. Obydwa Ministerstwa, obydwaj panowie ministrowie, byli zaangażowani w 2016 roku w dwa największe wydarzenia, które miały miejsce w Polsce: Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO. (...) To przełomowy szczyt NATO. Dzięki decyzjom, które zostały tam podjęte, możemy dzisiaj mówić, że Polska jest bezpieczniejszym państwem, a polska armia w ramach naszej działalności w NATO zaczyna mieć zupełnie nowe perspektywy i stajemy się ważnym państwem na mapie wzmacniania bezpieczeństwa światowego – powiedziała podczas konferencji premier Beata Szydło.

Szef MON wskazał, że w 2017 modernizacja techniczna wojska ma skupić się na obronie przeciwrakietowej, cybernetycznej i na Bałtyku; priorytetem jest też realizacja decyzji ws. rozmieszczania wojsk sojuszniczych w Polsce – wyjaśnił A.Macierewicz. 

– W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową. Zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej, znany pod kryptonimem „Wisła”. Skupimy się także na obronie cybernetycznej. Na obronę cybernetyczną zostanie przekazany ponad miliard złotych. Skupimy się również na  kwestiach związanych z obroną naszego morza, obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne. To są nasze główne kierunki działania – mówił podczas konferencji szef MON.

–  Ważnym, głównym zadaniem, które stoi przed nami, jest przede wszystkim realizacja postanowień zarówno szczytu NATO, jak i umowy ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej dyslokacji i obecności wojsk sojuszniczych na terenie Rzeczpospolitej. Wojska te zostaną  dyslokowane na obszarze zachodniej części kraju – od Żagania aż po Drawsko Pomorskie, a także we wschodniej części kraju, gdzie będzie stacjonowała Batalionowa Grupa Bojowa. (…) W Powidzu będą stacjonowały wojska lotnicze w liczbie co najmniej 1000 żołnierzy. To oznacza, że w stosunku do zamiarów liczba wojsk sojuszniczych – amerykańskich i natowskich –  przewyższy 6000 żołnierzy. Oczywiście, część z nich z terenu Polski będzie dyslokowana i będzie podejmowała ćwiczenia zarówno na terenie naszych północnych sąsiadów, państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych. Obecność wojsk sojuszniczych będzie koordynowana pod nadzorem zespołu międzyresortowego, którego kierownictwo Pani Premier powierzyła ministrowi obrony narodowej – mówił minister Macierewicz.

 

Szef MON przypomniał, że ważne w 2017 będzie rozwijanie wojsk obrony terytorialnej oraz zwiększenie liczebności armii. – Trzy pierwsze brygady, jak wiadomo, zostały sformowane w końcu ubiegłego roku. Trzy następne w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim będą sformowane w roku 2017. Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii do 125-130 tys. żołnierzy. Jak wiadomo,  chcemy, żeby do 2019 roku stan polskiej armii przekroczył 150 tys. żołnierzy. Sprawa obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla siły polskiej armii. Obrona terytorialna będzie  wyposażona w najnowocześniejszą broń, m.in. w bezzałogowe środki bojowe, ale także w najnowocześniejszą broń związaną z rakietami krótkiego zasięgu.


 

Minister obrony zaznaczył, że najbliższy rok wymagać będzie reform w strukturze ustawowej, dotyczącej zmiany systemu kierowania i dowodzenia polską armią – to najważniejsza decyzja ustawowa, którą przedłożymy rządowi. Zakończyły się już ustalenia wewnątrzresortowe i teraz ten projekt trafi do rządu. Przywrócimy jedność dowodzenia polską armią,  skupioną wokół szefa Sztabu Generalnego.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 IV 2017
Debata o samolotach wielozadaniowych
We wtorek, 25 kwietnia br. wiceminister Bartosz Kownacki przedstawił senackiej komisji obrony informację na temat stanu obecnego i perspektyw rozwoju systemu ...
24 IV 2017
Dobra wiadomość dla kandydatów WOT
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o przyspieszeniu budowy struktur WOT w województwach śląskim i wielkopolskim. Dowództwa brygad WOT i ...
23 IV 2017
O wyzwaniach dla bezpieczeństwa
W sobotę, 22 kwietnia br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Instytutu Pokoju prof.  Angelą Kane. Rozmowa ...
21 IV 2017
Komunikat MON
W związku z licznymi pytaniami przedstawicieli mediów o ewentualny udział Pana dr. Wacława Berczyńskiego w dyskusji na temat śmigłowców Caracal, przypominamy ...