07 VI 2017

SKON o samolotach dla VIP

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
–  Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma nic do ukrycia ws. zakupu maszyn dla najważniejszych osób w państwie – zapewnił w środę w Sejmie wiceminister obrony Bartosz Kownacki.
SKON o samolotach dla VIP - zdjęcie

Sejmowa komisja obrony narodowej zapoznała się dziś z informacjami MON dotyczącymi zakupu samolotów dla VIP.

Jak poinformował wiceminister Kownacki w wyniku realizacji postępowań na zakup samolotów, transport najważniejszych osób w państwie będzie realizowany z wykorzystaniem: 2  samolotów „małych” Gulfstream G550, 3 samolotów „średnich” Boeing B737-800NG/BBJ2, 10 śmigłowców W-3 oraz 16 samolotów C-295M (tzw. transport „na teatrze”).

Sekretarz stanu w MON wskazał, że w koncepcji zabezpieczenia transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie określono warunki dotyczące samolotów, których nikt nie kwestionował. Wymagania taktyczno-techniczne samolotów, które są przedmiotem postępowań, jak zauważył, były wynikiem tej koncepcji: - Polski rząd nie ma odpowiedniej floty z wszystkimi wymaganiami dotyczącymi łączności tajnej, dotyczącymi bezpieczeństwa przelotów. Podjęliśmy decyzję, że należy postępować w zupełnie inny sposób. 13 czerwca 2016 roku przyjęto kompleksową koncepcję zabezpieczenia transportu najważniejszych osób w państwie. Ale de facto ta koncepcja powstawała przez ostanie kilka lat – od 2010-11 roku. I u źródeł tej koncepcji należy patrzeć na wszystkie decyzje, które zostały później podjęte o wyborze takiego a nie innego samolotu, o tym, że musieliśmy zdecydować się na zakup z wolnej ręki. Koncepcja wskazała, i słusznie, że potrzebne są samoloty „małe”, jak również samoloty „średnie”.

Przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia przedstawili wymagania taktyczno-techniczne pozyskiwanych samolotów oraz omówili ich wyposażenie, możliwe konfiguracje i charakterystyki możliwych przelotów.

Wiceminister Kownacki przekazał również, że wystąpi do przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, aby komisja zapoznała się z materiałem dot. zakupu samolotów dla VIP: - Sejmowa Komisja do Spraw Służb Specjalnych otrzyma informację dot. pozyskania samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Chcemy, by to postępowanie było w pełni transparentne, ale też by wszyscy, którzy są uprawnieni mieli świadomość zagrożeń, które w tym postępowaniu były i które miały miejsce i które mam nadzieję skutecznie udało nam się uniknąć - zapowiedział wiceminister.

Wiceminister przedstawił historię obu realizowanych postępowań zakupowych, z których pierwsze sfinalizowano w listopadzie 2016 roku, gdy podpisano z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów G550,  a drugie w marcu 2017 r. zawierając kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).

Na posiedzeniu komisji przekazano, że maszyna G550 będzie wyposażona m.in. w system łączności satelitarnej oraz systemy: EFB (Electronic Flight Bag), Head-Up Display, ACARS, EVS oraz wyposażenie medyczne i transponder systemu identyfikacji bojowej. Samolot jest nowoczesny a bezpieczeństwo realizacji zadań podnoszą dodatkowe wymagania ustalone przez Siły Powietrzne – ocenił jeden z lotników, uzupełniając informacje wiceministra.

Z  kolei samoloty Boeing B737-800NG  wyposażone będą m.in. w systemy ochrony i obrony (aktywne i pasywne),system identyfikacji bojowej IFF, wojskowy system nawigacyjny TACAN, systemy łączności wojskowej (UHF/VHF/HF), łączność satelitarną (jawną i szyfrowaną - do poziomu TAJNE), odbiorniki GPS z modułami SAASM i będą pełniły rolę powietrznych punktów kierowania państwem.

Dostarczone samoloty będą posiadać charakterystyczne i rozpoznawalne malowanie godnie reprezentujące barwy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

>>> O samolotach dla VIP

>>> Umowa na dostawę samolotów

>>> Zakończenie pierwszego etapu produkcji G550

>>> Umowa na dostawę "małych" samolotów dla VIP
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
  • Informacja ministra ON nt. zakupu samolotów do przewozu VIPPobierz
Najnowsze - ostatnie wpisy
18 VIII 2017
Konferencja wiceministrów MON i MNiSW

W piątek, 18 sierpnia br. o godz. 12:30 w budynku MON (ul. Klonowa 6) sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk ...
17 VIII 2017
Wojsko z pomocą poszkodowanym - ...
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego  do pomocy w likwidowaniu ...
15 VIII 2017
Święto Wojska Polskiego
Uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego w Warszawie zakończyły się defiladą wojskową z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków ...
15 VIII 2017
Życzenia z okazji Święta Wojska ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej z okazji Święta Wojska Polskiego