31 III 2017

Spotkanie ministrów obrony

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
– Rozmawialiśmy o współpracy polsko-czeskiej w perspektywie batalionowych bojowych grup na flance wschodniej, w perspektywie obecności wojsk USA i innych decyzji szczytu NATO. Omawialiśmy też kwestie związane z cyberbezpieczeństwem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po zakończeniu spotkania z ministrem obrony Czech Martinem Stropnickým.
Spotkanie ministrów obrony - zdjęcie
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

W piątek na zaproszenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z wizytą w Warszawie przebywała delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej Czech.

Jak podkreślał podczas rozmów minister Antoni Macierewicz Polska wyraża zadowolenie z wejścia w końcową fazę implementacji postanowień warszawskiego Szczytu NATO w zakresie ustanowienia wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) Sojuszu w Państwach Bałtyckich i na terytorium RP. Jednocześnie z zadowoleniem obserwujemy rozwój dowództwa Międzynarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu. Przy tej okazji, strona polska wyraża stronie czeskiej podziękowanie za zaangażowanie w jego tworzenie, czego wyrazem jest drugi (po USA) największy wkład osobowy w jego strukturę.


 Dużą część rozmowy poza współdziałaniem militarnym zajęły także sprawy związane z problematyką cybernetyczną, z walką w cyberprzestrzeni. To jest ta nowa przestrzeń odpowiedzialności militarnej, zgodnie z decyzjami NATO, która obecnie jest szczególnie wrażliwa. Rozmawialiśmy też o walce dezinformacyjnej, jaka jest prowadzona przeciwko państwom NATO w tym przeciwko Czechom i Polsce. Ale to, co najważniejsze to rozmowa na temat międzynarodowego dywizyjnego dowództwa sytuowanego w Elblągu. Czechy wysyłają drugi co do wielkości kontyngent swoich oficerów, mniej liczny tylko od amerykańskiego. (…) Przy dowództwie (a przez nie, przy Wielonarodowym Korpusie w Szczecinie) będzie też afiliowana czeska brygada zmechanizowana, co jest niesłychanie istotnym wzmocnieniem tej siły, jaką będziemy dysponowali na flance wschodniej – mówił po spotkaniu minister Macierewicz.

Jednym z tematów rozmów ministrów były kwestie związane z sytuacją bezpieczeństwa w naszym regionie. - Wyrażamy zaniepokojenie skalą przygotowań do ćwiczeń Zapad-17 i narastających aktach terrorystycznych na Ukrainie, czego wyrazem są nie tylko walki w Donbasie, ale i atak na konsulat RP w Łucku – mówił na spotkaniu szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Podczas spotkania z mediami minister obrony Martin Stropnický powiedział: Polska dla Republiki Czeskiej nie jest tylko sąsiadem, ale również przyjacielem i partnerem strategicznym. Jesteśmy po jednej stronie i stawiamy czoło różnym przeciwnościom i zagrożeniom. (…) Sytuacja w Europie uległa zmianie i zmierza w dramatycznym kierunku i praktycznie musimy być przygotowani, aby stawić czoło zagrożeniem. Dlatego partnerstwo tak z Polską, jak z NATO i UE jest bardzo ważne. Dla mnie bardzo ważne jest to, że z panem ministrem Macierewiczem mogę prowadzić bardzo otwarte rozmowy również w sprawach wrażliwych.


Odnosząc się do przyszłej współpracy minister Stropnický zaznaczył, że plan jest ambitny i na pewno obie strony dotrzymają podjętych ustaleń.  Nie tylko chodzi o dowództwo w Szczecinie, ale też o dowództwo w Elblągu. Będziemy w tym aktywnie uczestniczyć. W 2019 roku stworzymy wspólnie europejską grupę bojową – dodał czeski minister.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
 - film
Najnowsze - ostatnie wpisy
29 IX 2017
Pierwsza wymiana jednostek ABCT w ...
ŻAGAŃ — W dn. 29 września (piątek) w trakcie oficjalnej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10:00, odbędzie się wymiana jednostek ...
24 IX 2017
Oświadczenie MON
Informujemy, że płk rez. Czesław Juźwik został zatrudniony w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przez byłego szefa BBN Stanisława Kozieja we wrześniu 2010 ...
24 IX 2017
Jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą ...
W najbliższy weekend w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczyste przysięgi na sztandar.
24 IX 2017
Przysięgi żołnierzy WOT
– Dziękuję, że służbę bezpieczeństwu Ojczyzny uważacie za swój osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt. Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej udowodniliście, że ...