29 VI 2017

Spotkanie ministrów obrony państw NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek 29 czerwca, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w sesji ministrów obrony państw NATO, która odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.
Spotkanie ministrów obrony państw NATO  - zdjęcie
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Szefowie resortów obrony omówili implementację decyzji, które były podjęte na Szczycie NATO w Warszawie, dotyczących wzmocnienia polityki odstraszania i obrony oraz kształtowania stabilności w sąsiedztwie Sojuszu.

Minister poinformował, że rozmowy  dotyczyły też rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad. - W zasadzie nie było dzisiaj takich obrad, podczas których nie przywoływano tych ćwiczeń jako istotnego zagrożenia dla stabilizacji flanki wschodniej i związanych z tym problemów. Także w mojej rozmowie z sekretarzem Mattisem sprawa ćwiczeń Zapad była podejmowana i omawiana. Obie strony wyraziły zaniepokojenie tymi ćwiczeniami i powtarzającymi się podczas tych ćwiczeń różnorodnymi działaniami, które zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu.

Podsumowano rozmieszczanie Batalionowych Grup Bojowych w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej (eFP), działania w zakresie zaangażowania w południowej strefie odpowiedzialności oraz współpraca NATO – Unia Europejska. Omówiono także rozwój zdolności obronnych i wydatki obronne krajów członkowskich. Odbyło się także spotkanie wszystkich uczestników misji Resolute Support w Afganistanie.

Przed sesją plenarną, ministrowie państw ramowych i goszczących wojskową obecność w ramach eFP: (USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska) podpisali wspólną deklarację nt. wdrażania wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej.

Jak zaznaczył szef MON - To jest niesłychanie ważna deklaracja wszystkich państw współtworzących batalionowe grupy bojowe, bo ona oznacza, że to właśnie w Elblągu będzie się mieściło dowództwo wszystkich czterech batalionowych grup bojowych.

 
Minister Antoni Macierewicz spotkał się w Brukseli z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem. Omówiono kwestie obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz relacji transatlantyckich w kontekście zbliżającej się w lipcu br. wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie. 

Ponadto  odbyły się spotkania: państw najbardziej zaangażowanych we wsparcie Ukrainy w formule „Quint” z udziałem przedstawicieli: USA, Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy i Kanady; państw uczestniczących w grupie bojowej eFP na Łotwie (Kanada, Łotwa Hiszpania, Włochy, Polska, Słowenia, Albania) oraz  państw zaangażowanych w realizację Koncepcji Państw Ramowych.

W Brukseli odbyły się także spotkania bilateralne szefa polskiego resortu obrony z odpowiednikami z Włoch, Litwy i Ukrainy.

Również w tym dniu, podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski w imieniu Ministra Obrony Narodowej, podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie pozyskiwania zasadniczych środków bojowych dla naziemnych systemów rażenia.

>>> Czytaj również: Minister Macierewicz spotkał się z szefem Pentagonu

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
  • Common Declaration of the Defence Ministers Pobierz
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VIII 2017
Wojsko z pomocą poszkodowanym - ...
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego  do pomocy w likwidowaniu ...
19 VIII 2017
Narada ws sytuacji po nawałnicach
W Chojnicach  w sobotę rano odbyło się kolejne w tym tygodniu spotkanie z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów poświęcone sytuacji ...
19 VIII 2017
FOTO/VIDEO - wojsko z pomocą
Przedstawiamy aktualizowaną galerię FOTO/VIDEO pokazującą wysiłek naszych żołnierzy podczas niesienia pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic w zakresie udrożnienia koryta rzeki ...
18 VIII 2017
Hołd ofiarom terroru
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Hiszpanii podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski w imieniu ministra A. Macierewicza, złożył kwiaty pod ...