06 III 2017

Spotkanie ministrów obrony UE

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
 Wszystkie działania UE w sferze obronnej muszą być koordynowane z NATO i nie mogą wchodzić w konflikt z analogicznymi działaniami NATO  powiedział Antoni Macierewicz po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbyło się w Brukseli.
Spotkanie ministrów obrony UE - zdjęcie
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Polski minister obrony narodowej zaznaczył, że  nie sposób wyobrazić sobie takiej sytuacji, w której byśmy wydatkowali dwukrotnie pieniądze na analogiczne działania, tyle, że raz w ramach NATO, raz  w ramach UE, podejmowali równoległe i niezsynchronizowane działania.

Posiedzenie rozpoczęło się wspólną sesją ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych na temat bezpieczeństwa i obrony (FAC), podczas której, Rada przyjęła konkluzje o postępach poczynionych od szczytu Rady Europejskiej 15 grudnia 2016 r. Konkluzje będą podstawą sprawozdania dla Rady Europejskiej, zbierającej się 9–10 marca 2017 r.

W ramach tych decyzji, postanowiono utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami. Komórka, nazywana w skrócie MPCC (Military Planning and Conduct Capability), ma umożliwić szybsze i skuteczniejsze reagowanie UE na kryzysy oraz organizowanie misji wojskowych i cywilnych. Decyzje o powołaniu takich misji nadal podejmować będą państwa UE.

W pierwszej kolejności MPCC zajmie się koordynacją obecnie prowadzonych operacji szkolenia sił zbrojnych w Mali, Somalii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Zdaniem szefa MON Antoniego Macierewicza decyzja ta, to istotny krok naprzód w realizacji konkretnych zadań w dziedzinie współpracy obronnej. Ponadto jest o tyle ważne, że jest zgoda, by misje wojskowe UE rozwijać, umacniać i stwarzać pas bezpieczeństwa w Mołdawii, Gruzji oraz na Ukrainie. A jest to obszar, dla nas szczególnie istotny ze względu na rosnące zagrożenie ze strony rosyjskiej  ocenił szef MON.Dodał, że Polska będzie uczestniczyć też w takich samych przedsięwzięciach UE na południu, zwłaszcza gdy będzie to miało na celu pomoc w stawieniu czoła problemom migracji z Bliskiego Wschodu czy Afryki.

Przed posiedzeniem FAC, Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federica Mogherini spotkała się z ministrami obrony na śniadaniu roboczym, by omówić strategiczne perspektywy zaangażowania UE we wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony (CSDP).
 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
29 IX 2017
Pierwsza wymiana jednostek ABCT w ...
ŻAGAŃ — W dn. 29 września (piątek) w trakcie oficjalnej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10:00, odbędzie się wymiana jednostek ...
24 IX 2017
Oświadczenie MON
Informujemy, że płk rez. Czesław Juźwik został zatrudniony w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przez byłego szefa BBN Stanisława Kozieja we wrześniu 2010 ...
24 IX 2017
Jedni przysięgają, drudzy już ćwiczą ...
W najbliższy weekend w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczyste przysięgi na sztandar.
24 IX 2017
Przysięgi żołnierzy WOT
– Dziękuję, że służbę bezpieczeństwu Ojczyzny uważacie za swój osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt. Wstępując w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej udowodniliście, że ...