29 VI 2017

Spotkanie z szefem Pentagonu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się  dziś w Brukseli z Sekretarzem Obrony USA Jamesem Mattisem.
Spotkanie z szefem Pentagonu - zdjęcie
Fot.ppor. Robert Suchy/CO MON
Podczas spotkania omówiono kwestie obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz relacji transatlantyckich w kontekście zbliżającej się w lipcu br. wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie. 

Ustalono   także bezpośredni, osobisty i stały  kontakt  uzupełniający kanały dyplomatyczne. Dokonano analizy sytuacji  współdziałania wojsk polskich i amerykańskich w   perspektywie  dalszej, trwałej, długoterminowej obecności wojsk amerykańskich  w  Polsce.

Sekretarz  Obrony docenił decyzje rządu polskiego o zaplanowanym wzroście  wydatków na obronność  z aktualnie obowiązujących 2 %PKB co jest zgodne z wymaganiami NATO.

W trakcie spotkania poruszono także zagadnienia współpracy przemysłowej, uzgadniając m.in., że zostanie wypracowany  wspólny plan rozwoju obrony antyrakietowej w Polsce.

Omówiono również zaangażowanie Polski i USA w operacje i misje międzynarodowe na wschodniej i południowej flance NATO oraz w Afganistanie.

Podkreślono m.in. znaczenie wzmocnienia odstraszania i obronności Polski oraz całej wschodniej flanki NATO poprzez amerykańskie zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego, w tym ciągłą i zwiększającą się obecność Sił Zbrojnych USA w Polsce, wdrożenie decyzji Szczytu NATO w Warszawie oraz dalszą adaptację Sojuszu do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa.

Podczas rozmów omówiono także kalendarz przyszłych spotkań polsko-amerykańskich.

CO MON MEDIA

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VIII 2017
Wojsko z pomocą poszkodowanym - ...
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego  do pomocy w likwidowaniu ...
19 VIII 2017
Narada ws sytuacji po nawałnicach
W Chojnicach  w sobotę rano odbyło się kolejne w tym tygodniu spotkanie z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów poświęcone sytuacji ...
19 VIII 2017
FOTO/VIDEO - wojsko z pomocą
Przedstawiamy aktualizowaną galerię FOTO/VIDEO pokazującą wysiłek naszych żołnierzy podczas niesienia pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic w zakresie udrożnienia koryta rzeki ...
18 VIII 2017
Hołd ofiarom terroru
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Hiszpanii podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski w imieniu ministra A. Macierewicza, złożył kwiaty pod ...