09 VIII 2017

Święto Wojska Polskiego w SGWP

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Uroczystą zbiórką na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP rozpoczęły się 9 sierpnia br. obchody Święta Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego w SGWP - zdjęcie
Fot. st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/DO RSZ

W ceremonii, oprócz żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego WP, uczestniczyli licznie przybyli goście, z podsekretarzem stanu w MON Bartłomiejem Grabskim na czele.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym zbiórkę rozpoczął meldunek dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz odegranie hymnu państwowego.

- Środowisko żołnierskie w sposób szczególny czci wydarzenia z 15 sierpnia 1920 roku. Jest to data niezwykła, trwale wpisana w historię Oręża Polskiego. Mija dziewięćdziesiąt siedem lat od jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości. Bitwa Warszawska zapisała się trwale w świadomości Polaków. Stanowi fundament polskiej tożsamości narodowej i etosu żołnierskiego – powiedział do zebranych na uroczystości I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora.

- Dla współczesnego pokolenia Polaków nasza trudna historia stanowi źródło inspiracji oraz refleksji. Formuje nasz patriotyzm i świadomość obywatelską. Buduje naszą dumę, kształtuje postawy oraz poczucie odpowiedzialności za kształt Polski – podkreślił generał Sikora.

- Wojsko Polskie godnie kultywuje dokonania poprzedników. Pamiętajmy, że obchodzimy dziesiątą rocznicę ustanowienia Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W 2007 roku minister Aleksander Szczygło decyzją numer 374 podniósł do rangi szczególnej Marsz Pierwszej Brygady – przypomniał generał. 

- Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic. Pamięć o czynach przodków jest dla żołnierza polskiego drogowskazem w służbie. Stanowi wartość najwyższą – podkreślił gen. Sikora.

Z okazji Święta Wojska Polskiego - w imieniu szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Leszka Surawskiego i własnym - generał Sikora przekazał życzenia wszelkiej pomyślności żołnierzom pełniącym służbę w kraju i poza granicami, weteranom i kombatantom, byłym żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego oraz ich rodzinom.

- Żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego życzę, aby zaszczytna służba Ojczyźnie stanowiła powód do dumy oraz źródło nieustającej inspiracji – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia generał Michał Sikora.

- To szczególny czas, kiedy powinniśmy przypominać sobie dokonania, chwałę i waleczność żołnierza polskiego i jego męstwo, szczególnie w świetle dokonań w wojnie 1920 roku, w wojnie z bolszewikami, kiedy to z jednej strony uratowana została nasza państwowość, a z drugiej strony pokazany został hart ducha i niezwykła waleczność żołnierza polskiego – przypomniał w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

Wiceminister podkreślił, że Sztab Generalny stoi w przededniu wprowadzenia reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia, która zwiększy rolę Sztabu Generalnego, wprowadzi wiele nowych zadań i obowiązków. 

W imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i całego kierownictwa resortu podsekretarz stanu podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego za dotychczasowy wkład i wysiłek w jak najlepsze funkcjonowanie SZ RP oraz przekazał najlepsze życzenia z okazji Święta WP. 

Podczas uroczystej zbiórki wiceminister Bartłomiej Grabski, w asyście I zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michała Sikory, udekorował żołnierzy Sztabu Generalnego WP złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Szczególne wyróżnienie - medal Pro Patria, za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, z rąk szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana J. Kasprzyka otrzymał I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora.

Uroczystości zakończyła defilada żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 VIII 2017
Wojsko z pomocą poszkodowanym - ...
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego  do pomocy w likwidowaniu ...
21 VIII 2017
Rusza program ph. "Legia Akademicka"
Dziś podpisujemy porozumienie dzięki, któremu będzie możliwe wprowadzenie pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów ph. „Legia Akademicka” – powiedział wiceminister Michał Dworczyk podczas ...
21 VIII 2017
FOTO/VIDEO - wojsko z pomocą
Przedstawiamy aktualizowaną galerię FOTO/VIDEO pokazującą wysiłek naszych żołnierzy podczas niesienia pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic w zakresie udrożnienia koryta rzeki ...
19 VIII 2017
Narada ws sytuacji po nawałnicach
W Chojnicach  w sobotę rano odbyło się kolejne w tym tygodniu spotkanie z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów poświęcone sytuacji ...