14 IX 2017

W Sejmie o WOT

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze – powiedział w czwartek w Sejmie RP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON odpowiadał na pytanie posłów w sprawie przebiegu procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
W Sejmie o WOT  - zdjęcie

Współpraca z samorządami przy pozyskiwaniu nieruchomości dla WOT generalnie układa się bardzo dobrze. Zrealizowano ponad 240 rekonesansów mających wskazać lokalizacje oddziałów WOT – mówił minister. Szef resortu obrony poinformował, że przegląd objął 114 kompleksów wojskowych, 41 nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego, 56 obiektów proponowanych przez samorząd i 11 zgłoszonych przez prywatnych właścicieli.

Niestety czasami te kwestie napotykają na różne kłopoty i problemy – przyznał minister Macierewicz. Największe – jak dodał – dotyczyły Starogardu Gdańskiego. – Niestety przyniosło (to) dosyć tragiczne konsekwencje w okresie niedawnej nawały – nie zdążono na skutek sprzeciwu rady miasta sformować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć WOT w momencie gdy była tego wielka potrzeba.

Podobną sytuacje mamy także niestety w Radomiu, gdzie władze miasta sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji – mówił. Minister wyraził zdziwienie takim stanowiskiem, ponieważ – wojska obrony terytorialnej brały ostatnio udział w organizowaniu znakomitego wydarzenia, jakim był Air Show. ­Nie rezygnujemy jednak z WOT w Radomiu, w którym docelowo rozmieszczone będzie dowództwo 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu – dodał minister.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane 9 miesięcy temu. Liczą ponad 5 tys. żołnierzy i są oni zorganizowani w trzech brygadach na ścianie wschodniej. Do końca roku 2019 chcemy powołać 17 brygad WOT – podkreślił szef MON.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
Minister Antoni Macierewicz w USA
22 IX 2017
Wizyta ministra A.Macierewicza w USA
W czwartek szef MON wziął udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA), podczas ...
22 IX 2017
Naszaarmia.pl odc.283 - o 78. ...
W najbliższym odcinku: o 78 rocznicy agresji sowieckej na Polskę; Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego okazał się wyjątkową lekcją dla młodzieży. Na ...
22 IX 2017
Wiceminister na ćwiczeniu DRAGON-17
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił w Drawsku wiceminister ...
Rozmowy w Pentagonie
21 IX 2017
Rozmowy w Pentagonie
W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.