03 VIII 2017

Wiceminister Fałkowski gościem programu „W punkt”

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
— Nasz kraj nie zrzekł się praw do odszkodowań za Bieruta. Polska nie mówiła wtedy swoim głosem. Polska Rzeczpospolita Ludowa, to nie dzisiejsza Rzeczypospolita Polska — mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski w programie „W punkt” na antenie Telewizji Republika.
Wiceminister Fałkowski gościem programu „W punkt” - zdjęcie

Odbudowa ducha oficerskiego

Przez ostatnie lata szkoły oficerskie w Polsce straciły wiele przywilejów, przez co cały system szkoleniowy podupadł i utracił tzw. elitarność zawodową, która była bardzo ważnym elementem służby wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej od kilku miesięcy rewitalizuje szkoły, walczy o dofinansowania i próbuje odbudować elitarność zawodowej służby wojskowej.

– Narzędzia odbudowy muszą być obliczone na długi okres. Tego nie da się zmienić w ciągu dwóch, czy trzech lat. Na szczęście, w społeczeństwie polskim i w korpusie oficerów oraz podoficerów pozostała cząstka z historii – mówił w wywiadzie wiceminister Wojciech Fałkowski.

– W tych szkołach elitarność jest niezbędna. Poza tym wojsko ma zapewnić stabilną i określoną karierę, dlatego szkoły wojskowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Ale to nie może być jedyny wyznacznik. Zależy nam na oddanych osobach, które potrafią stworzyć unikalne rozwiązania i przeżyć prawdziwą, wojskową przygodę.

Cyber(nie)bezpieczeństwo

 – Kształcimy bardzo dużo informatyków, ponieważ jest gigantyczne zapotrzebowanie na tych ludzi. Nie tylko w jednostkach wojskowych, ale również w firmach cywilnych – mówił wiceminister.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej dodał, że teraz mamy do czynienia czymś, co jest nazywane wojną hybrydową czy wojną nieinwazyjną. To przede wszystkich ataki informatyczne, walka informacyjna oraz propagandowa. Te rodzaje bardzo zmieniają się, nawet na przestrzeni miesięcy.

– Mowa również o specjalistach-analitykach, którzy są w stanie wychwycić z marszu, pozornie niewidoczne dla przeciętnego człowieka akcje internetowe. Widać wyraźnie, że analitycy powiązań internetowych są potrzebni. Wychwytywanie ludzi, którzy za tym stoją jest niezwykle istotne, ponieważ wtedy całe państwo może reagować lepiej – mówił gość Republiki.
 
Odszkodowanie za ii wojnę światową

– Polska ma prawo moralne dopominania się swego. Z jednej strony minęło ponad 70 lat, z drugiej zaś nasz kraj przez większość tego czasu był pozbawiony tożsamości narodowej na skutek sowieckiej kontroli. Mamy pełną wolność od 26 lat, z czego dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął się dopominać swego. Poza tym, bez względu na to, kiedy dokonano masowej zbrodni, sprawa nie ulega przedawnieniu. To było świadome, zorganizowane i zaplanowane przez państwo Niemieckie ludobójstwo. Ten fakt jest niepodważalny – mówił wiceminister.

Jak dodał prof. dr hab. Fałkowski, Niemcy po kapitulacji powstania dopuścili się nie tylko podpalenia Warszawy, ale również do kradzieży niemal wszystkiego. Całe oddziały, wycofując się ze stolicy, po drodze grabiły wszystko, co wpadło im w ręce.

– Nasz kraj nie zrzekł się praw do odszkodowań za Bieruta. Polska nie mówiła wtedy swoim głosem. Polska Rzeczpospolita Ludowa, to nie dzisiejsza Rzeczpospolita Polska – zaznaczył.

Źródło: TV Republika


 


  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 VIII 2017
Wojsko z pomocą poszkodowanym - ...
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego  do pomocy w likwidowaniu ...
21 VIII 2017
Rusza program ph. "Legia Akademicka"
Dziś podpisujemy porozumienie dzięki, któremu będzie możliwe wprowadzenie pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów ph. „Legia Akademicka” – powiedział wiceminister Michał Dworczyk podczas ...
21 VIII 2017
FOTO/VIDEO - wojsko z pomocą
Przedstawiamy aktualizowaną galerię FOTO/VIDEO pokazującą wysiłek naszych żołnierzy podczas niesienia pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic w zakresie udrożnienia koryta rzeki ...
19 VIII 2017
Narada ws sytuacji po nawałnicach
W Chojnicach  w sobotę rano odbyło się kolejne w tym tygodniu spotkanie z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów poświęcone sytuacji ...