07 IX 2017

Wiceminister na XXVII Forum Ekonomicznym

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski wziął udział w panelu dyskusyjnym „Bezpieczeństwo w Europie na wschodnim pograniczu UE i NATO” zorganizowanym w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Panel ten był częścią międzynarodowej konferencji „Europa Karpat” zorganizowanej w ramach Forum przez Sejm RP.

Wiceminister na XXVII Forum Ekonomicznym  - zdjęcie

W dyskusji oprócz wiceministra Szatkowskiego wzięli również udział Bogdan Aurescu (doradca ds. zagranicznych Prezydenta Rumunii, były Minister Spraw Zagranicznych tego kraju), Bogdan Borusewicz (Wicemarszałek Senatu RP), Martin Fedor (poseł do Zgromadzenia Narodowego Republiki Słowackiej, były Minister Obrony Słowacji) oraz Attila Demkó (dyrektor Departamentu Obrony, Ministerstwo Obrony Narodowej Węgier). Moderatorem panelu był Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.
W trakcie wydarzenia prelegenci przedyskutowali między innymi kwestię szans oraz zagrożeń w zakresie obronności w kontekście obecnego środowiska bezpieczeństwa, jak również strategicznych wyzwań dla państw wschodniej flanki NATO oraz potencjału w zakresie współpracy politycznej i obronnej Europy Środkowej i Wschodniej.


Wiceminister Szatkowski podkreślił podczas swojego wystąpienia, że realnym problemem dla państw regionu jest długofalowa i konsekwentnie realizowana polityka militaryzacji i rozwoju Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, która w ostatnich latach znacząco zwiększyła swój potencjał ofensywny na tzw. zachodnim kierunku strategicznym. Podkreślił też, że Polska dostrzega także wyzwania pochodzące z kierunku południowego, dlatego też aktywnie uczestniczy w koalicji zwalczającej tzw. państwo islamskie, jak również angażuje się na miejscu w pomoc humanitarną. Kończąc swoje wystąpienie Minister Szatkowski wyróżnił szereg inicjatyw w zakresie współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze obronności, do których zaliczył między innymi pozytywną rolę wspólnej Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady w przybliżaniu armii ukraińskiej do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Prelegenci omówili także problemy, potencjał i stan obecny współpracy regionalnej w ramach tzw. „Bukaresztańskiej Dziewiątki” oraz inicjatywy Trójmorza  oraz zdiagnozowali wyzwania we współpracy przemysłów obronnych państw regionu.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
Minister Antoni Macierewicz w USA
22 IX 2017
Wizyta ministra A.Macierewicza w USA
W czwartek szef MON wziął udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA), podczas ...
22 IX 2017
Naszaarmia.pl odc.283 - o 78. ...
W najbliższym odcinku: o 78 rocznicy agresji sowieckej na Polskę; Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego okazał się wyjątkową lekcją dla młodzieży. Na ...
22 IX 2017
Wiceminister na ćwiczeniu DRAGON-17
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił w Drawsku wiceminister ...
Rozmowy w Pentagonie
21 IX 2017
Rozmowy w Pentagonie
W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.