10 I 2017

Wiceminister Szatkowski w USA

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, w dniach 4–6 stycznia br., przebywał z wizytą w USA. Odbył szereg spotkań z przedstawicielami administracji, kongresu i think-tanków, a także z osobami z kręgów nowej administracji. Udzielił także wywiadu dla periodyku "Foreign Policy".
zdjęcie - Wiceminister Szatkowski w USA
Fot. Sekretariat podsekretarza stanu w MON T.Szatkowskiego

Podczas rozmów w Departamencie Obrony z asystującą sekretarz obrony Elissą Slotkin oraz asystującym sekretarzem obrony Robertem Scherem, wiceminister Tomasz Szatkowski poruszył przede wszystkim kwestie wzmocnienia odstraszania i obrony Polski oraz całej wschodniej flanki NATO, m.in. poprzez wdrożenie decyzji Szczytu NATO w Warszawie w tym zakresie.

Omówiono trwającą właśnie dyslokację w Europie amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, której siły i sprzęt w najbliższych dniach znajdą się w Polsce, a także planowane w kwietniu br. rozmieszczenie w Orzyszu batalionowej grupy bojowej w ramach NATO, gdzie państwem wiodącym są także Stany Zjednoczone.

Tematem dyskusji był również prowadzony obecnie w resorcie obrony narodowej Strategiczny Przegląd Obronny, któremu przewodniczy podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz szerokie doświadczenia USA w opracowywaniu tego typu dokumentów. Ponadto poruszono sprawy związane z europejskim i globalnym środowiskiem bezpieczeństwa. Wiceminister Szatkowski podziękował za zaangażowanie Sił Zbrojnych USA we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Podkreślił przy tym potrzebę wypełnienia wszystkich deklaracji USA w tym zakresie i utrzymania tempa ich implementacji przez nową administrację. Wyraził także pełną gotowość do dalszego pogłębiania współpracy strategicznej z USA.
 
Wiceminister Szatkowski spotkał się również z republikańskimi przedstawicielami Kongresu kierującymi pracą w kwestiach bezpieczeństwa i obronności w nowym kierownictwie obu izb: John McCain (Arizona), Mike Rogers (Alabama), Brad Wenstrup (Ohio), Dana Rohrabacher (California) i Devin Nunes (California). Omówiono stan i perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej. Rozmówcy podkreślali znaczenie Polski dla zwiększenia obecności SZ USA na wschodniej flance.

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski przekazał listy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dotyczące współpracy obronnej i pomocy w śledztwie katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Wiceminister Szatkowski uczestniczył też w spotkaniach w amerykańskich think-tankach: Jamestown Foundation, German Marshall Fund i Heritage Foundation, podczas których eksperci reprezentujący zasadnicze kierunki polityki amerykańskiej omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem międzynarodowym i współpracą obronną z USA.

 

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
18 I 2017
#RokNowychZadań
– Bezpieczeństwo będziemy w tym roku w polskim rządzie odmieniać (...) przez różne przypadki. Rząd PiS stawia sobie jako priorytet bezpieczeństwo Polaków. Rozwój ...
18 I 2017
Spotkanie z ambasadorem
W środę odbyło się w resorcie obrony narodowej spotkanie  ministra Antoniego Macierewicza z Paulem Jonesem ambasadorem USA w Polsce.
17 I 2017
Minister Macierewicz w TV Republika
Minister Antoni Macierewicz  we wtorek był gościem programu "Koniec systemu" w TV Republika.
14 I 2017
Nagrody Benemerenti wręczone
Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu Polowego WP. Wyróżnienia zostały wręczone w ...