28 IV 2017

Wizyta ministra Macierewicza w Rumunii

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
- Nasza współpraca wojskową jest bardzo dobra -  powiedział w Bukareszcie  Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Rumunii Gabrielem Beniaminem Lesem.
Wizyta ministra Macierewicza w Rumunii - zdjęcie
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

W  piątek, szef MON Antoni Macierewicz złożył wizytę w Rumunii. Jak podkreślił szef polskiego resortu obrony Rumunia pozostaje dla nas jednym z najważniejszych partnerów strategicznych w Europie. Cieszy mnie, że nasza współpraca rozwija się tak intensywnie, a ten rok  jest w tym zakresie przełomowy, głównie dzięki wzajemnemu wydzieleniu kompanii w ramach wzmacniania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Rumunia wydzieliła pododdział lotniczy  „Błękitne Skorpiony” do batalionowej Grupy Bojowej NATO,  która od 13.04 br. stacjonuje w Orzyszu.

Minister Macierewicz podkreślił, że wsparcie sojusznicze musi być jednak uzupełnione wysiłkiem narodowym. Poinformował, że w związku z tym, w Polsce są plany zwiększenia wydatków obronnych z obecnego poziomu 2 % PKB do 2,5%.

Podczas rozmów poruszono także  relacje wojskowej współpracy bilateralnej,  dokonano oceny sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego i Czarnego oraz wskazano wagę  demonstrowania solidarności, jedności w tym zakresie.  

Ministrowie  wymienili także poglądy na  temat  planowanych zmian w systemie kierowania i dowodzenia NATO. Spotkali się także z kadrą dowódczą Wielonarodowej Dywizji Południe Wschód oraz omówili przyszłe zaangażowanie w powstającym dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

Na zakończenie wizyty w Rumunii, delegacja odwiedziła Centrum Doskonalenia Rozpoznania Osobowego (COE HUMINT) w Oradei, gdzie omówiono kierunki współpracy z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO (CEK NATO), które działa w Krakowie.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
Minister Antoni Macierewicz w USA
22 IX 2017
Wizyta ministra A.Macierewicza w USA
W czwartek szef MON wziął udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA), podczas ...
22 IX 2017
Naszaarmia.pl odc.283 - o 78. ...
W najbliższym odcinku: o 78 rocznicy agresji sowieckej na Polskę; Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego okazał się wyjątkową lekcją dla młodzieży. Na ...
22 IX 2017
Wiceminister na ćwiczeniu DRAGON-17
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił w Drawsku wiceminister ...
Rozmowy w Pentagonie
21 IX 2017
Rozmowy w Pentagonie
W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.