14 IV 2017

Życzenia wielkanocne

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Życzenia wielkanocne ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
zdjęcie - Życzenia wielkanocne
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Panowie generałowie, Panie i Panowie oficerowie,

Żołnierze, pracownicy wojska, Ministerstwa Obrony Narodowej i wszystkich instytucji związanych z armią,

Polacy,

Życzę Wam dobrych, błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Życzę Wam dzisiaj zmartwychwstania duchowego. Życzę Wam, żebyście zawsze wtedy, gdy podejmujecie dobre działania, zawsze wtedy, gdy podejmujecie działania zgodne z naszym interesem narodowym, zgodne z naszą polską cechą, jaką jest szczerość, lojalność, uczciwość i wierność Ojczyźnie, zawsze wtedy byli wytrwali, pewni siebie, dumni z tego, że jesteście Polakami i gotowi do poświęceń, nie dla brawury, tylko dlatego, że to jest potrzebne naszej Ojczyźnie.

Tak, jak potrzebna jest armia, silna i sprawna, ta armia którą, razem dzisiaj zmieniamy, budujemy od nowa. Armia, która się zmienia personalnie. Jest coraz bardziej otwarta dla nowego pokolenia, ale nigdy nie tracąc doświadczenia oficerów, którzy tak olbrzymi kapitał zebrali przez ostatnie dziesięciolecia, zawsze będziemy go wykorzystywali, zawsze będziemy go pożytkowali. Ta armia, która zmienia się także organizacyjnie. 

Dochodzi nowy, piąty rodzaj sił zbrojnych, Wojska Obrony Terytorialnej. Wojska, które budzą tak wiele nadziei i entuzjazmu w polskiej młodzieży, a zwłaszcza wśród młodzieży mniejszych ośrodków, prowincjonalnych ośrodków, jak się często mówi, z przekąsem czasami, ale przecież to prowincja tworzy Polskę, to tam bije serce Polski. Nie zapominajmy o tym, że tam właśnie siła polskiej armii, musi być największa. Nie zapominajmy, że stamtąd wyrasta nasza możliwość skutecznej, rzeczywistej obrony. 

I wreszcie nasza armia zmienia się, bo dostaje nowy sprzęt, dostaje nowy sprzęt z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, z polskich zakładów, ale nigdy nie rezygnując z sięgania po najlepsze wzorce zewnętrzne. Dlatego mamy nadzieję podpisać w tym roku kontrakt na Patrioty, na system antyrakietowy produkcji amerykańskiej, najnowocześniejszy, najskuteczniejszy, jedyny który dotychczas jest stosowany i wykorzystywany w kilkunastu krajach świata. 

I wreszcie polska armia zmienia się dlatego, że od ostatnich tygodni na naszym terytorium stacjonują i stacjonują już na trwałe, wojska naszych sojuszników, przede wszystkim wojska armii Stanów Zjednoczonych. Ci żołnierze, którzy przyjechali, przejechali tysiące kilometrów, żeby stacjonować w Orzyszu, Powidzu, Żaganiu i w innych miastach, Ci żołnierze zostawili tam swoje rodziny. Oni wiedzą, że przyjechali do Polski, tak jak kiedyś do Stanów Zjednoczonych przyjechał Kościuszko i Pułaski. Nie mamy czego się wstydzić, to Pułaski jest twórcą kawalerii Stanów Zjednoczonych, to Kościuszko budował fortyfikacje Waszyngtonu, te fortyfikacje, które wytrzymały w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj wojska amerykańskie będą broniły, gdy będzie trzeba i odstraszały na co dzień ewentualnego agresora.

Ale przecież mówimy nie tylko o wojskach amerykańskich. Dziękujemy także Brytyjczykom, wdzięczni jesteśmy Rumunom, mamy olbrzymi podziw dla wojsk chorwackich, które też będą w Polsce stacjonowały. My z kolei będziemy stacjonowali na Łotwie, ale także i w innych krajach bałtyckich, z którymi współpracujemy i razem w dowództwie dywizyjnym w Elblągu będziemy koordynowali działanie wszystkich grup bojowych armii sojuszniczych na flance wschodniej, łącznie z Rumunią i innymi państwami środkowej i południowej Europy. To zupełnie nowa jakość działania armii polskiej. Tu na miejscu, we współdziałaniu z armiami sojuszniczymi.

Rzeczywistość Polski na progu Wielkiej Nocy 2017 jest rzeczywistością przede wszystkim bezpieczną. To ofiarowaliście Wy, żołnierze polskiej armii. Za to Polacy są Wam wdzięczni, ale to wielkie zadanie, które dzisiaj w Wielkanoc razem podejmujemy i dlatego warto byśmy pamiętali, że Chrystus zmartwychwstał po to, żeby nas wszystkich wyzwolić, po to, byśmy się nie bali, ale kochali własny kraj i wszystkich ludzi dobrej woli.

Wesołego Alleluja!

Minister Obrony Narodowej

Antoni Macierewicz 

 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 IV 2017
Dobra wiadomość dla kandydatów WOT
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o przyspieszeniu budowy struktur WOT w województwach śląskim i wielkopolskim. Dowództwa brygad WOT i ...
23 IV 2017
O wyzwaniach dla bezpieczeństwa
W sobotę, 22 kwietnia br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Instytutu Pokoju prof.  Angelą Kane. Rozmowa ...
21 IV 2017
Komunikat MON
W związku z licznymi pytaniami przedstawicieli mediów o ewentualny udział Pana dr. Wacława Berczyńskiego w dyskusji na temat śmigłowców Caracal, przypominamy ...
21 IV 2017
Spotkanie z Przewodniczącym Izby Reprezentantów ...
W piątek, 21 kwietnia premier Beata Szydło spotkała się z Paulem Ryanem, Przewodniczącym Izby Reprezentantów USA oraz przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych ...