25 V 2017

Minister na specjalnym spotkaniu NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
To był bardzo ważny i bardzo dobry szczyt. (…) Podjęto decyzję m.in. o wejściu NATO do koalicji antyterrorystycznej. To była decyzja, która bardzo długo była przygotowywana. Były bardzo trudne rozmowy na ten temat – powiedział po zakończeniu szczytu NATO minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Minister na specjalnym spotkaniu NATO - zdjęcie
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

W  czwartek 25 maja br. minister obrony Antoni Macierewicz wziął udział w spotkaniu specjalnym szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Głównymi tematami roboczego spotkania były  kwestie dotyczące wypełnianie postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie, wydatki obronne państw członkowskich, wzmocnienie więzi transatlantyckich i walka z terroryzmem.

Szef MON po zakończeniu rozmów potwierdził, że podczas szczytu Polska uzyskała potwierdzenie przedłużenia obecności wojsk, zarówno w ramach batalionowych grup bojowych, jak i wojsk amerykańskich po roku 2018.

Minister Antoni Macierewicz mówił także o wkładzie Polski w działania mające na celu walkę z terroryzmem. – Zgłosiliśmy nasz udział w działaniach koalicji antyterrorystycznej, poprzez przedłożenie sekretarzowi generalnemu propozycji udziału w misji polegającej na szkoleniu techników i inżynierów irackich, którzy będą remontowali swój sprzęt. Prawdopodobnie będzie to zespół szerszy, składający się nie tylko z Polaków, ale my będziemy w nim odgrywać rolę wiodącą - mówił na spotkaniu z dziennikarzami szef MON.

***

Przed rozpoczęciem szczytu minister Macierewicz podkreślił, że zarówno sama tematyka, jak i kwestia obecności prezydenta USA Donalda Trumpa w tej sytuacji międzynarodowej, w jakiej się znajdujemy, nadają temu spotkaniu olbrzymie znaczenie. Można powiedzieć, że nie mniej istotne dla bezpieczeństwa światowego, w tym dla bezpieczeństwa Polski, jak warszawski szczyt NATO, który historycznie miał znaczenie przełomowe.


- Głównymi tematami będzie sprawa niezbędnych wysiłków finansowych krajów NATO i NATO w ogóle - tak, by zobowiązania były równiej podzielone między poszczególne kraje poprzez zwiększenie finansowania przez kraje dotychczas nieosiągające dotychczas 2% na zbrojenia, i by sprostać dzisiejszym wyzwaniom, zarówno na flance wschodniej, jak i południowej. Drugi temat, który jest zasygnalizowany to walka z wyzwaniami terrorystycznymi, z grupami, które nazywane są Państwem Islamskim, ale temat jest nieporównanie szerszy i problem naprawdę bardzo ważny. My podkreślamy, że zagrożenia terrorystyczne dla współczesnego świata płyną z tego samego źródła, z którego płyną zagrożenia dla flanki wschodniej, i myślę, że ta analiza w coraz większym stopniu jest podzielana także przez naszych sojuszników - poinformował minister Macierewicz.

Przed rozpoczynającym się  w Brukseli spotkaniem szefów państw i rządów krajów NATO doszło do spotkania polskiej delegacji z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jednym z trzech poruszonych tematów była dyskusja o obecności NATO w Polsce.  Uzyskano zapewnienie ze strony Sojszu, że decyzje szczytu warszawskiego są wypełniane i będą wypełnianie, ale mają charakter długofalowy.

W ciągu dnia minister Macierewicz towarzyszył Prezydentowi RP w rozmowach bilateralnych: m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

>>> Czytaj również: Minister o szczycie w Brukseli

Więcej informacji o spotkaniu http://www.nato.int/cps/en/natohq/news_143284.htm

 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Wybrane - ostatnie wpisy
10 VIII 2017
Program Mobilizacji Gospodarki
Program Mobilizacji Gospodarki (PMG) opracowywany jest na podstawie z ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz ...
06 VII 2017
Przemówienie prezydenta Donalda Trumpa
Publikujemy przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wygłoszone 6 lipca 2017 r. na pl. Krasińskich w Warszawie.
06 VII 2017
Memorandum ws. baterii rakiet Patriot
- Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają ...
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Juliana S. Kulskiego
04 VII 2017
Odsłonięcie tablicy Juliana S. Kulskiego
- To wielki honor, ale i wielkie wzruszenie móc dzisiaj odsłonić tablicę jednego z największych, choć najmniej znanego, spośród bohaterów okupowanej Warszawy ...