Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), stanowi część sił amerykańskich, które trafią do Polski w 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. Brygada Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne.

Cała ABCT to 3,5 tysiąca żołnierzy wyposażonych m.in. w ponad 80 czołgów, ponad 140 bojowych wozów piechoty Bradley i ponad 400 samochodów HMMWV w różnych wariantach.

Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Reassurance Initiative (ERI) realizowanej poprzez operację Atalntic Resolve, a ich pobyt ma charakter ciągły i rotacyjny. Pierwsza rotacja wojsk amerykańskich, choć będzie rozmieszczona głównie w zachodniej Polsce, będzie ćwiczyć i szkolić się na terenie całej Polski oraz będzie działać w całym regionie, w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO.

Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden zostanie przemieszczony do Niemiec.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus