
Dowództwo Garnizonu Warszawa, na co dzień realizuje przedsięwzięcia mające na celu przygotowanie sił i środków zapewniających sprawne funkcjonowanie na szczeblu centralnym systemów dowodzenia i łączności w czasie pokoju, wojny oraz w sytuacjach kryzysowych. Dowództwo podejmuje także działania związane z zaopatrywaniem logistycznym i fizyczną ochroną instytucji MON.
DGW odpowiedzialne jest także za udział wojskowej asysty honorowej w uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych organizowanych w kraju i za granicą.
W skład DGW wchodzą jednostki wojskowe o różnych specjalnościach, m. in. dowodzenia i łączności, ochrony obiektów oraz związany z realizacją ceremoniału wojskowego Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego ze Szwadronem Kawalerii i Orkiestrą Reprezentacyjną WP im. gen. J. Wybickiego.
Dowódcy Garnizonu Warszawa podporządkowane zostały wszystkie orkiestry wojskowe, w tym z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej oraz podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Zespoły te zlokalizowane są w różnych regionach kraju.
Znaczącym elementem działalności DGW jest współpraca zagraniczna, w ramach której podejmowane są wspólne przedsięwzięcia z władzami wojskowymi stołecznych garnizonów państw Europy Środkowej i Wschodniej, z takich jak Berlin, Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Lublana, Praga i Wiedeń.
W działalności DGW ważną role odgrywa współdziałanie z władzami województwa mazowieckiego i m. st. Warszawy, z instytucjami porządku publicznego - Żandarmerią Wojskową, Policją i Strażą Miejską oraz partnerami społecznymi, w tym środowiskiem kombatanckim i byłych żołnierzy WP, a także ze szkołamii organizacjami harcerskimi.
Do najważniejszych przedsięwzięć organizowanych przez DGW z myślą o umacnianiu więzi ze społeczeństwem w stołecznym garnizonie, są organizowane corocznie festyny z okazji świąt - Wojska Polskiego i Kawalerii Polskiej.
Dowództwo stołecznego garnizonu wiele uwagi poświęca upowszechnianiu orężnych tradycji. W tym celu udostępnia do zwiedzania Salę Tradycji DGW mieszczącą się w jego siedzibie, owianym legendą „domu bez kantów”.
Po II wojnie światowej, rozpoczął się trudny okres odbudowy Warszawy, także z udziałem żołnierzy stołecznego garnizonu, którzy mieli swój udział m. in. w renowacji Grobu Nieznanego Żołnierza i uporządkowaniu dawnego Placu Saskiego, od 1928 r. imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, nazwanego z dniem 9 maja 1946 roku placem Zwycięstwa. Jego przedwojenna nazwa została przywrócona dopiero w 1990 roku.
Utworzone 1 sierpnia 1995 r., Dowództwo Garnizonu Warszawa, podlegające bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej, przejęło znaczną część zadań związanych z działalnością instytucji i jednostek wojskowych na terenie stolicy, włączając do swoich struktur także Komendę Garnizonu wraz z podporządkowanymi jej pododdziałami reprezentacyjnymi.
Dowódcy Garnizonu Warszawa podlegają następujące jednostki wojskowe.
- 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia
- Pułk Ochrony
- 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
- 10 Warszawski Pułk Samochodowy
- Batalion Reprezentacyjny WP
- Oddział Zabezpieczenia Dowództwa Garnizonu Warszawa
- Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego
- Oddział Zabezpieczenia
- Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny
- 24 Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności
- Ośrodek Reprezentacyjny MON
- Drukarnia Wydawnictw Specjalnych Sztabu Generalnego WP
- Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa
- Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych
- Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych
- Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej
- Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy
- Orkiestra Wojskowa w Krakowie
- Orkiestra Wojskowa w Warszawie
- Orkiestra Wojskowa w Elblągu
- Orkiestra Wojskowa w Giżycku
- Orkiestra Wojskowa w Lublinie
- Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie
- Orkiestra Wojskowa w Siedlcach
- Orkiestra Wojskowa w Szczecinie
- Orkiestra Wojskowa w Żaganiu
- Orkiestra Wojskowa w Bytomiu
- Orkiestra Wojskowa w Dęblinie
- Orkiestra Wojskowa w Koszalinie
- Orkiestra Wojskowa w Radomiu
- Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu
- Orkiestra Wojskowa w Toruniu